Inwestowanie na rynku nieruchomości jest trochę jak loteria fantowa. Pomimo prognoz ekonomicznych i zebranego doświadczenia, nigdy do końca nie wiadomo, jak potoczy się handel nieruchomością. Chcesz sprzedać, wynająć lub kupić nieruchomość, ale nie wiesz od czego zacząć? W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy.

Kapitał początkowy

Rzecz podstawowa, jeśli chce się myśleć o dobrym wejściu na rynek nieruchomości. Taki kapitał stworzy możliwość rozwoju i da poczucie swobody w inwestowaniu. Otworzy nam nowe możliwości i będzie zabezpieczeniem w razie sytuacji kryzysowej.

Poszukiwania

Niezależnie od tego czy chcesz kupić, sprzedać, czy komuś coś wynająć, trzeba zacząć od poszukiwań. Te zazwyczaj trwają bardzo długo i mogą przerażać ilością ofert, portali oraz wiadomości, które się dostaje w sprawie wystawionej oferty. Natomiast chcąc coś kupić, my sami musimy napisać z zapytaniem, zadzwonić, sprawdzić gdzie to dokładnie jest i to tak w przypadku wielu ofert. Męczące? A to dopiero początek, jak chce się to robić na własną rękę!

Bezpieczne inwestowanie

Szukając samodzielnie nieruchomości nie jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić sprzedającego, a biuro nieruchomości taką możliwość ma i stosuje. Każdy właściciel jest weryfikowany, spisywany z dowodu i analizowany pod kątem prawnym. Bardzo często zdarza się, że nieruchomości nie mają do końca jasnej sytuacji prawnej związanej z własnością. Jeśli ktoś znajduje się w tak skomplikowanej sytuacji, pośrednik nas informuje i fachowo radzi jak tą sprawę uregulować. Jeśli sprzedający będzie z nami szczery, też jest możliwość uregulowania tej kwestii, ale wtedy trzeba skorzystać z pomocy radcy prawnego, co również generuje koszta.

Pomoc prawno – administracyjna

Sprawy papierkowe nigdy nie były Twoją mocną stroną? W przypadku handlu nieruchomościami muszą się nią stać! Bez pośrednika trzeba samemu skonstruować umowę i skompletować wszystkie dokumenty. Jeśli jest to zadanie zbyt trudne i czasochłonne, trzeba odwiedzić kancelarię notarialną. Bardzo często zakup nieruchomości jest kredytowany, więc należy sporządzić umowę przedwstępną. Dodatkowo warto podkreślić, że chcąc kupić nieruchomość można dostać do podpisania umowę źle skonstruowaną lub zapisaną w taki sposób, by działała na naszą niekorzyść. W tym aspekcie warto przeanalizować jej zapisy i być bardzo ostrożnym.

Negocjuj!

Nic tak dobrze nie wpływa na sukces w handlu nieruchomościami, jak efektywne negocjacje. Są one kluczem do uzyskania niższej ceny lub takiej, która by nas satysfakcjonowała w przypadku sprzedaży. Aby jednak cokolwiek ugrać, trzeba mieć jakiekolwiek pojęcie jak w tą grę grać i wiedzieć kiedy ktoś kłamie. Są pewne określone odruchy, pewne gesty poza mimiką twarzy, które zdradzają więcej, niż osoba będąca po drugiej stronie stołu chciałaby pokazać. I także na tym polu, jeśli nie czujesz się mocny w negocjacjach, lepiej skorzystaj z pomocy pośrednika.

wynajem domu, kupno mieszkania, nieruchomość na sprzedaż
Źródło: pixabay.com

Skuteczność oddziaływania

Decydując się na współpracę z biurem nieruchomości dobrze jest zastanowić się, która umowa będzie bardziej korzystna:

  • umowa na wyłączność,
  • umowa otwarta.

Umowa na wyłączność

Zdecydowanie najlepszą opcją będzie umowa na wyłączność, gdyż biuro całkowicie skupi się na jej reklamie, zamieszczaniu profesjonalnych ogłoszeń oraz promocji. Wtedy też ma pewność, że koszty, które poniosło zostaną zwrócone jako wynagrodzenie przy sprzedaży. Dodatkowo pośrednik taką ofertę może umieścić w systemach MLS, czyli bezpośredniej wymianie ofert.

Umowa otwarta

Co prawda, umowa otwarta, daje bardzo dużo swobody w działaniu, bo można zlecić sprzedaż nieruchomości kilku biurom w jednym czasie oraz działać na własną rękę, ale nie jest to aż tak skuteczne. Biura nie angażują się w taką formę umowy na100%.

Nowości

Ponadto handel nieruchomościami z biurem zwiększy zasięg oddziaływania, możliwość przekazu i pozwoli skorzystać z nowych technologi jak np. wirtualny spacer po nieruchomości lub obejrzenie filmiku z drona. Można również korzystać z różnych aplikacji, które wyszukają najlepsze oferty w okolicy.

W takim razie czy handel nieruchomością z pośrednikiem jest lepszy od tego na własną rękę? W większości przypadków z pewnością tak. Jest na pewno szybszy, skuteczniejszy i bezpieczniejszy!

Źródła:

  • Prof. nadzw. dr hab. Ryszard Strzelczyk, Prawo obrotu nieruchomościami, wydawnictwo C.H. Beck, 2019.
  • Wojciech Karpiński, Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami – tworzenie i doskonalenie warsztatu pracy, wydawnictwo C.H. Beck, 2012.