Zadbane stopy, zwłaszcza latem są wizytówką nie tylko każdej kobiety, ale również mężczyzny. Niejednokrotnie ich pielęgnacja schodzi na dalszy plan, bo przecież przez większość czasu są zakryte. Warto zatem w paru prostych krokach przywrócić im piękno.

Kąpiel dla stóp

Najlepszą opcją byłoby posiadanie hydromasażera do stóp, z możliwością ustawienia stopnia natężenia masażu. Jeśli jednak nie posiadasz takiego urządzenia, sprawdzi się tradycyjna miska napełniona bardzo ciepłą wodą. Można do niej dosypać soli lub dolać trochę olejku nawilżającego. Oprócz tych dwóch dodatków można jeszcze zrobić kąpiel ziołową i dosypać liści szałwii, pokrzywy czy tymianku, gdyż one działają bakteriobójczo. Jeśli skóra stóp jest bardzo sucha, idealna będzie kąpiel w mieszance składającej się z 3 szklanek soku z ananasa i 1/2 szklanki mleka koksowego. Idealnie odżywi i nawilży! Czas takiej kąpieli powinien trwać maksymalnie 15 minut, a podczas niej trzeba pamiętać by ruszać stopami.

Kąpiel dla stóp
Źródło: Pexels

Zrogowaciały naskórek

To z pewnością zmora stóp. Trzeba się go regularnie pozbywać, chociażby ze względów estetycznych. Sam w sobie nie jest szkodliwy dla zdrowia, gdyż znajduje się na wierzchniej warstwie skóry. Powstaje najczęściej w wyniku długotrwałego ucisku, z reguły na piętach lub śródstopiu. Przyczyn może być wiele, na przykład wysokie obcasy, otyłość czy długie stanie. Najlepiej usuwać go po wymoczeniu w wodzie. Wtedy martwy naskórek jest miękki i przy pomocy pumeksu lub tarki do stóp można się go pozbyć.

Peeling dobry na wszystko

W trakcie pielęgnacji stóp peeling jest nieocenionym zabiegiem. Warto robić go co najmniej raz w tygodniu, jeśli jednak znajdziesz trochę więcej czasu zrób i dwa! Masuj stopy podczas nakładania peelingu, skupiając się głownie na miejscach, gdzie skóra jest grubsza. Na rynku funkcjonuje ich bardzo dużo. Są wszelkiego rodzaju, koloru i zapachu. Najlepiej jest jednak wybrać taki, który ma produkt bogaty w ścierające drobinki. Można również dostosować peeling do aktualnych potrzeb skóry naszych stóp, dlatego wyróżniamy peeling:

  • zmiękczający stopy,
  • pomagający redukować nagniotki i odciski,
  • regeneracyjny,
  • wygładzający do stóp.

Warto również zwrócić uwagę na coraz bardziej popularne peelingi cukrowe do stóp.

Po spłukaniu peelingu posmaruj obficie stopy kremem nawilżającym, załóż cieniutkie bawełniane skarpetki i jak masz możliwość, połóż się spać.

krem, kosmetyki, pielęgnacja stóp
Źródło: pixabay.com

Podstawą sukcesu dobre kosmetyki do stóp

Na rynku jest masę produktów do pielęgnacji stóp. Jest krem nawilżający, regenerujący, odżywczy, kojący, zmiękczający, przeciwdziałający zrogowaceniom czy w końcu antybakteryjny. Który więc wybrać, by odpowiednio zadbać o stopy?

Spójrz na skład kosmetyku i rodzaj skóry, jaki posiadasz.

  • stopy suche – w składzie tych kremów powinny znaleźć się substancje, które silnie nawilżają, jak gliceryna i mocznik. Dodatkowo warto by miały witaminę A, E i F oraz pantenol, lanolinę i masło Shea.
  • stopy z tendencją do nadpotliwości i chorób – takie kremy powinny zawierać przede wszystkim substancje, które zahamują rozkład bakterii i grzybów, zapobiegając powstaniu nieprzyjemnego zapachu. Szukaj w składzie: soli glinu, mięty, szałwii, olejku z drzewa herbacianego, clotrimazolu, rozmarynu i triclosanu.
  • stopy zmęczone i opuchnięte w tym przypadku najlepsze będą kosmetyki chłodzące. Mają dać uczucie ulgi i chłodu, dlatego powinny zawierać: mentol, mleczan metylu, olejek miętowy czy izopulegol.
  • stopy ze zrogowaceniami – w tym przypadku najlepiej sprawdzą się kremy, które pomogą złuszczać naskórek. Muszą mieć one dużą zawartość mocznika, aloesu, wyciągu z alg, lipidów i witaminy B5.

Dbaj o higienę stóp!

Stóp nie wystarczy tylko pielęgnować. Trzeba również dbać o ich regularną higienę, zwłaszcza latem, podczas upałów. Stopy mają najwięcej gruczołów potowych, dlatego pocą się najszybciej. Warto używać dezodorantów odświeżających oraz pamiętać by je „wietrzyć”, zdejmując skarpetki np. w domu czy do spania. Nie można również zapominać o paznokciach, które ozdabiają stopy.

Tak naprawdę wystarczy odrobina dobrej woli, troszkę czasu i parę złotych, by w należyty sposób zadbać o stopy. Ich pielęgnacja jest naprawdę prosta, lecz wymaga systematyczności. Trzeba jednak pamiętać, że zadbane stopy, to zdrowe stopy, a zdrowia nie można zaniedbywać!

Źródła:

  • Kamila Schaschner, Wioleta Jankowiak, Zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp, wydawnictwo lekarskie PZWL, 2013.
  • Joanna Dylewska-Grzelakowska, Zabiegi pielęgnacyjne i upiększające dłoni i stóp, WSiP, 2013.