W kategorii – oświetlenie zewnętrzne – można wymienić wiele różnego rodzaju źródeł światła. Zalicza się do nich również naświetlacze LED. Czym one są i jakie naświetlacze warto zastosować na zewnątrz domu, na przykład na tarasie czy podjeździe?

Czym są naświetlacze LED?

Źródłem zewnętrznego oświetlenia na posesji prywatnej i nie tylko mogą być naświetlacze LED, takie jak lampy Philips, które emitują przyjazne dla ludzkiego oka światło. Sprawdzą się przy oświetlaniu przydomowego ogrodu, tarasu, podjazdu czy bramy. Często są one stosowane również do oświetlania ogrodów i pomników. Rodzaj emitowanego przez naświetlacz światła uzależniony jest od indywidualnych potrzeb każdego klienta. Można wybrać światło ciepłe, zimne lub neutralne.

Jak wybrać naświetlacz do oświetlania stałego?

Jeszcze kilka lat temu dużą popularnością na posesjach prywatnych cieszyły się naświetlacze klasyczne. Ich zaletą jest to, że są dużo tańsze od ledowych. Jednak inwestycja w naświetlacz LED jest korzystna w perspektywie dłuższego czasu. Światło LED ma długą żywotność i jest odporne nawet na intensywną eksploatację. Ma niższy pobór mocy, co wpływa korzystnie na budżet domowy. Będzie to miało szczególne znaczenie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy coś oświetlić na stałe, na przykład swój podjazd czy ganek przed domem. Wtedy bez wątpienia, zważywszy na dłuższą żywotność, niski pobór mocy i łatwy montaż, warto zastosować  naświetlacze LED, nie zaś naświetlacze klasyczne.

Naświetlacze LED na posesji
Źródło: Pexels

Czujnik ruchu – użyteczny gadżet do naświetlaczy

Funkcjonalnym rodzajem naświetlaczy LED są lampy tego rodzaju wyposażone w czujnik ruchu. Zapalają się one w momencie, gdy w ustawionym polu oddziaływania wykryją ruch. Mogą robić to tylko po zmroku i świecić przez z góry założony czas. Prąd oszczędzamy dzięki temu, że lampa nie świeci się nieustannie, a z drugiej strony daje możliwość oświetlenia strategicznych części naszej posesji wtedy, gdy rzeczywiście tego potrzebujemy. Przy wyborze naświetlaczy LED na zewnątrz pamiętajmy, aby były to urządzenia z odpowiednią klasą szczelności – przynajmniej IP65, co zapewni im ochronę przed deszczem i pyłem.