Ogród naturalistyczny jest dobrym pomysłem dla osób, które mieszkają poza miastem. To idealne rozwiązanie dla ludzi lubiących swobodę i prostotę. A taki właśnie jest ogród naturalistyczny. Prosty w obsłudze i niewymagający. Pomysły na jego wykonanie czerpie się z samej natury. Najlepiej wygląda, gdy wydaje się być nietykany ręką ogrodnika. Jednak trzeba o niego dbać jak o każdy inny rodzaj ogrodu. Czym jest ogród naturalistyczny? Jak go zaprojektować na małej przestrzeni? Co w nim posadzić? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Czym jest ogród naturalistyczny

Ogród naturalistyczny albo inaczej ogród naturalny staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularny. Jest bliski i najbardziej przyjazny naturze. Swoim wyglądem nawiązuje do naturalnych zbiorowisk roślin i rodzimych krajobrazów. Kojarzy się z ekologicznym i romantycznym zakątkiem. Nie musi być jednak chaotyczny i nieuporządkowany. Jednak powinny w nim obowiązywać prawa natury.

Kluczem do sukcesu w projektowaniu ogrodów naturalistycznych jest różnorodność roślin. Co nie znaczy, że plan ich zasadzenia ma być nieprzemyślany. Uzyskanie pełnej harmonii jest bardzo ważne. Zasadzenie roślin w przypadkowych miejscach nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Ogrody naturalne często nie mają granic, a więc są pozbawione ogrodzeń. Przenikają się z otaczającym je krajobrazem. Jeśli ogrodzenie jest niezbędne, to zazwyczaj występuje w postaci drewnianego płotu lub murku z kamienia. Wszystkie elementy dodatkowe, jak skały czy głazy, ułożone są w taki sposób, jakby upadły tam same.

Ogród naturalistyczny
Źródło: Pexels

Jak zaprojektować mały ogród naturalistyczny

Aby odnieść sukces w projekcie własnego ogrodu naturalnego, należy trzymać się kilku zasad. To oczywiście bazy, które można modyfikować na swój sposób. Zgodnie ze swoimi upodobaniami i preferencjami. Najważniejsze, by taki ogród był stworzony jak najbardziej w zgodzie z naturą. Zasady zakładania ogrodu naturalistycznego to:

  • Umiejętne wpisanie go w krajobraz. Chodzi tu o to, aby nie ingerować zbytnio w świat natury. Nie uporządkowywać specjalnie terenu pod ogród. Nie wycinać starych drzew i nie robić ogrodzeń. Należy porzucić pomysły o eleganckich, brukowanych ścieżkach. Dużo lepsze i bardziej naturalne będą kręte, wijące się ścieżki żwirowe. Lub nawet te wydeptane w trawie.
  • Zadbanie o swobodną formę nasadzeń. Luźna kompozycja, różnorodność roślin i brak wyraźnych granic między gatunkami roślin to charakterystyczne cechy ogrodów naturalnych. Nie trzeba na siłę szukać wyjątkowych okazów roślin. Idealnie sprawdzą się tutaj rodzime kwiaty i występujące w okolicy krzewy. Przypadkowość roślin ma tu duże znaczenie. Im bardziej naturalne i wpisujące się w otaczający krajobraz, tym lepiej.
  • Spraw, by ogród był przyjazny zwierzętom i owadom. W ogrodach naturalistycznych w żadnym wypadku nie należy wypalać traw. W ściółce bowiem żyją owady. Podobnie jest w przypadku grabienia liści przed nadejściem zimy. Takich czynności nie powinno wykonywać się w ogrodach naturalnych. Dlatego przed zaprojektowaniem go, ważne jest zastanowienie się, czy nieuporządkowane liście nie będą nam przeszkadzać. Dobrym pomysłem jest również zbudowanie specjalnych domków dla owadów.
  • Nie zapominaj o swojej wygodzie. Ogród to nie tylko oaza dla roślin i zwierząt. Jego przestrzeń ma służyć także tobie do wypoczynku czy relaksu. Trzeba w nim zaplanować miejsce również dla tych okoliczności. Kącik wypoczynkowy powinien jednak składać się z naturalnych materiałów, takich jak przytulne drewno czy ratanowe meble. Wystrzegaj się jednak altanek z metalu czy nowoczesnych zestawów mebli ogrodowych.
Łąka w ogrodzie naturalistycznym
Źródło: Pexels

Co posadzić w ogrodzie naturalistycznym

  • Jeżówki. Najlepiej wybrać te w naturalnych kolorach. W przypadku jeżówek są to: fioletowy, różowy i biały. Mają one duże kwiaty, które idealnie współgrają z roślinami o drobnych kwiatkach. Jeżówki są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają specjalnej pielęgnacji.
  • Mak polny. To chyba jeden z najbardziej naturalnych kwiatów. Jego uprawa jest bardzo prosta. Rośnie z nasion rozrzuconych w glebie wiosną lub jesienią. Mak najpiękniej prezentuje się w grupach z innymi roślinami, na przykład z lekkimi trawami ozdobnymi.
  • Paprocie. Idealnie nadają się do zacienionych miejsc, na przykład pod drzewami. Nadają takim zakątkom nieco romantyczny i tajemniczy klimat. Można je kupić w centrach ogrodniczych. Nie można jednak pozyskiwać ich z naturalnego środowiska. Są pod ścisłą ochroną gatunkową.
  • Konwalie. To kolejna z kwiatowych propozycji do ogrodu naturalistycznego. Dobrze rosną w słońcu i półcieniu. Nadają się do sadzenia w pobliżu płotów czy pod drzewami. Pięknie wyglądają i nadają ogrodowi romantyczny, lekki charakter.
Mak polny
Źródło: Pexels