Niezależnie na jaki kierunek studiów wybrałeś, czasy standardowych zielonych indeksów już dawno minęły. Młodsi studenci rozpoczynając swoją akademicką przygodę, używają systemów informatycznych, dostosowanych do uczelni. Wygoda i prosty dostęp do aktualnych informacji to właśnie główne zalety systemu USOS.

USOS UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu już od lipca 2003 roku ma wprowadzony system – USOS UMK czyli Uniwersytecki System Obsługi Studiów. W tym programie student znajdzie wszelkie informacje o swoich płatnościach względem uczelni, wygenerowany numer konta bankowego, aktualny podział godzin oraz informacje o przebiegu studiów, toku, warunkach zaliczenia przedmiotu czy wnioski o dostępne stypendia. Każdy student w USOS UMK może prześledzić historię swoich studiów oraz zajrzeć do archiwum prac dyplomowych.

Jaki kierunek studiów na UMK warto wybrać?

Przede wszystkim taki, który jest związany z zainteresowaniami i tym, co lubi się robić. Warto również zorientować się po jakich kierunkach jest praca w mieście lub państwie, w którym chce się w przyszłości pracować. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest świetnym wyborem o czym może świadczyć fakt, że studiuje tam ponad 22 tysiące osób, a sam Uniwersytet zajął 15 miejsce w ogólnopolskim rankingu uczelni akademickich 2019. Ponadto oferuje system USOS UMK wiele kierunków kształcenia, więc każdy znajdzie coś dla siebie

Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie

Ten kierunek studiów ma bardzo interdyscyplinarny program, gdyż łączy w sobie parę dziedzin nauki: ekonomię, nauki społeczne, techniczne i przyrodnicze. Wiedza teoretyczna łączona jest z wiedzą praktyczną zdobywaną na ćwiczeniach terenowych, audytoryjnych, laboratoriach i praktykach studenckich. Absolwent tych studiów ma umiejętności planowania, kierowania rozwojem przestrzennym, oceny dokumentów rozwoju czy podejmowania decyzji dotyczących działań przedsiębiorczych na danym terenie.

Praca po studiach

Kończąc taki kierunek studiów z powodzeniem można znaleźć pracę w:

  • agencjach rozwoju regionalnego,
  • firmach doradczych, działających w otoczeniu biznesu,
  • pracowniach projektowych,
  • administracji rządowej lub samorządowej,
  • biurach nieruchomości,
  • zespołach planistycznych.

Prawo ochrony środowiska

Rozwój technologi oraz ilości śmieci jaka jest produkowana sprawia, że taki kierunek studiów i tacy specjaliści są niezbędni. Wraz z postępującym ociepleniem klimatu, zachwianiem ekosystemu, topnieniem lodowców czy wymieraniem zagrożonych gatunków zwierząt, ochrona środowiska powinna być priorytetem dla każdego człowieka. Niestety niejednokrotnie tak nie jest, a ten kierunek studiów kształci świadomość oraz daje umiejętności, by skutecznie spróbować coś z tym zrobić. Studia te dostarczają wiedzy o zrównoważonym rozwoju, prawie regulującym emisję spalin, segregację śmieci czy kwestie finansowe w tym sektorze. Ponadto zdobywa się wiedzę o ekologicznym zagospodarowaniu dostępną przestrzenią.

Gdzie można pracować?

Przede wszystkim taka praca to po części misja. Próba zmiany świata i ludzi na lepsze, w walce o środowisko naturalne. Taka osoba znajdzie zatrudnienie w:

  • przedsiębiorstwach głównie zajmujących się ochroną środowiska,
  • administracji samorządowej lub rządowej,
  • instytucjach Unii Europejskiej,
  • firmie jako ekspert prawny w tym zakresie,
  • laboratoriach.
Prawo ochrony środowiska, prawo, studia
Źródło: pixabay.com

Architektura wnętrz

Kierunek z gatunku tych, na których idąc na studia musisz już coś umieć wcześniej. W tym przypadku pięknie malować i mieć wyobraźnię przestrzenną, by zdać egzaminy wstępne. Na architekturze wnętrz rozwiniesz wyobraźnię przestrzenną i zdobędziesz wiedzę, jak wykorzystać swój talent i wizję w praktyce. UMK kształci na tym kierunku w sposób innowacyjny, gdyż łączy zajęcia typowo artystyczne, z zajęciami ze sztuki np. konserwacja zabytków, muzealnictwo, konserwatorstwo czy zakres nauki o zabytkach. Co jest tu bardzo fajne, w większości zajęcia są nastawione na praktykę, a nie samą teorię. Duży plus za to dla uczelni.

Praca jako …

W taki sposób skonstruowany program studiów daje możliwość znalezienia pracy w wielu miejscach np. w:

  • biurach architektonicznych i projektowych,
  • muzeach,
  • galeriach sztuki,
  • firmach deweloperskich,
  • przedsiębiorstwach zajmujących się branżą wnętrzarską.

Jako student UMK masz dostęp do wszystkich nowinek uczelnianych i kierunkowych, znajdujących się na USOS UMK. Jest to ogromna pomoc i mnóstwo zaoszczędzonego czasu, bo nie trzeba stać w kolejce do dziekanatu czy do pokoju socjalnego. Także jak studia, to tylko na UMK w Toruniu!

Źródło: