Mając do dyspozycji tysiące barw, można stworzyć naprawdę interesujące połączenia kolorystyczne. Wszystko zależy od tego jaki efekt chce się uzyskać w kolorowym połączeniu i jaki styl zastosować. Dobór koloru ścian do mebli, wbrew pozorom wcale nie jest takim trudnym zadaniem. Wystarczy tylko zastosować się do kilku rad.

Jasne – ciemne

Generalnie jest taka zasada, że do ciemnych mebli dobiera się jasne ściany, a do jasnych mebli, ściany ciemne. Niby banalne, ale w praktyce już znacznie trudniejsze, bo przecież po drodze pojawią się barwy pośrednie o większym lub mniejszym natężeniu koloru. Jest jeszcze kwestia rozmiaru pomieszczenia, które jest w remoncie. Trzeba wziąć pod uwagę, że jasne kolory optycznie pomieszczenie powiększą, a ciemne dadzą odwrotny efekt. W takim razie jaki kolor ścian do brązowych mebli? A do czarnych jaki? Najlepiej przeanalizować najbardziej popularne kolory mebli.

Meble białe

Tak naprawdę ten kolor mebli daje ogromne możliwości, a ogranicza Cię tylko Twoja własna wyobraźnia. Białe ściany? Proszę bardzo, jeśli meble są proste, bez zdobień i bajeranckich uchwytów. Taki minimalizm w stylu skandynawskim trąca nowoczesnością, a dla zachowania równowagi warto dodać kolorowe dodatki. Jakie? Tak naprawdę jakie lubisz tylko w maksymalnie dwóch odcieniach. Fajnie by wyglądało, gdyby jednym z tych kolorów był kolor drewna. Jeśli białe ściany nie są dla Ciebie, warto pomalować je na pastelowe kolory. Super sprawdzi się kolor szary. Chcąc zaszaleć nieco bardziej z połączeniem kolorystycznym jedną lub dwie ściany można pomalować na czarno, granatowo, turkusowo lub butelkową zieleń. Sufit najlepiej zostawić w kolorze białym.

białe ściany, pokój dziecięcy, meble
Źródło: pixabay.com

Jaki kolor ścian do brązowych mebli?

Meble w kolorze brązowym są najczęściej wybieranym kolorem podczas urządzania wnętrz, stąd też najwięcej ludzi zadaje sobie pytanie: „jaki kolor ścian do brązowych mebli?” I tu pojawia się mały problem, gdyż odcieni brązu jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od tego, jakiego drewna użyto do ich produkcji. Wybór ciężki, gama kolorów ogromna.

Najbezpieczniejszą opcją jest pomalowanie ścian w jednakowym odcieniu kawy z mlekiem, beżu, pastelowego pomarańczu czy też pastelowej żółci. Uzyskana harmonia pomiędzy ciepłymi barwami, pozwoli wyeksponować brąz mebli. Jeśli nie boisz się eksperymentów, warto spróbować kombinacji brązu z jasną szarością. Szare ściany dodadzą szyku i elegancji.

Ciemne ściany do brązowych mebli

To połączenie może się udać, jeśli zachowa się kolorystyczny umiar. Zieleń, czerwień i fiolet mogą przytłoczyć wnętrze. Jeśli jednak pomaluje się w takim kolorze tylko jedną ścianę, dorzucając do tego jasne dodatki, to takie połączenie wizualnie da radę! A do reszty, jaki kolor ścian do brązowych mebli? Resztę ścian można zostawić w kolorze białym, bardzo jasnym szarym lub ecru. Bez szaleństw, by nie przytłoczyć pomieszczenia i optycznie go nie pomniejszyć.

Meble jasny brąz

Do jasnego brązu zdecydowanie bardziej pasują chłodne barwy. Niebieski, miętowy, stalowo szary czy akwamaryna. Jednolity kolor ścian w tym przypadku będzie najtrafniejszym rozwiązaniem. Ściany nie za ciemne, nie za jasne, ale idealnie współgrające z jasnym brązem.

Czarne meble – jaki jest najlepszy kolor ścian?

Czarne meble już same w sobie są bardzo wyrazistym elementem wystroju wnętrza. Zwracają uwagę i sprawiają, że jest ono optycznie mniejsze. Żeby to zmienić, ściany powinny być pomalowane w bardzo jasnych odcieniach. Nie musi być to kolor biały, ale kość słoniowa, ecru, mleczny czy wszelkiego rodzaju odcienie pastelowe. Czarne meble są o tyle świetne, że pasują do każdego koloru ścian. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z intensywnością kolorów i wzorów, bo zdecydowanie zmniejszy to pomieszczenie i go przytłoczy. Jeśli jednak marzy Ci się jakiś intensywny kolor na ścianie przy czarnych meblach, warto pomalować jedną ścianę i to tą, która znajduje się na przeciwko okna.

Remonty, remonty…

Malowanie pomieszczeń w domu zazwyczaj jest sztuką płynnego przechodzenia od jednego odcienia do drugiego tak, by dom tworzył kolorystyczną harmonię. Dobór kolorów jest niesamowicie ważny, by dom wyglądał stylowo i elegancko, ale przede wszystkim przytulnie. Dlatego warto już na samym początku zastanowić się np. jaki kolor ścian do brązowych mebli? albo czy tak połączony pomarańczowy z szarym da fajny efekt? Bo jak już się pomaluje, wniesie meble, a tu nagle nic do siebie nie pasuje, remont trzeba zaczynać od nowa…

Źródło:

  • Anna Starmer, Jak dobierać kolory. Inspirujące palety barw do projektowania wnętrz, wydawnictwo Arkady, 2015.
  • Adrienne Chinn, Jak dobierać kolory i tkaniny. 180 inspirujących kompozycji, wydawnictwo Arkady, 2009.