Najważniejszy dobry wybór

Hydrolat najlepiej jest dobierać do rodzaju i typu cery. Do każdej skóry można dopasować rośliny, które stworzą duet idealny. Wyróżnia się następujące rodzaje cery:

  • cera sucha – taki rodzaj cery potrzebuje bardzo dużo nawilżenia, dlatego najlepszą opcją będą hydrolaty z róży damasceńskiej, bławatka, winogrona czy rumianku. Przy skórze suchej bardzo dobrze sprawdzą się hydrolaty, które posiadają właściwości antyoksydacyjne. Takim działanie wykazuje hydrolat waniliowy.
  • cera wrażliwa – przede wszystkim muszą to być hydrolaty, które nie wywołają podrażnień, a będą działać przeciwzapalnie. Takimi właściwościami cechuje się hydrolat z rumianku lub z lawendy. Podrażnienia łagodzi również hydrolat jaśminowy.
  • cera tłusta – w tym przypadku najlepiej sprawdzą się hydrolaty oczyszczające, regulujące poziom wydzielania sebum oraz antybakteryjne. Idealnie sprawdzą się hydrolaty z jałowca, szałwii, czystka, oczaru czy z werbeny.
  • cera naczynkowa – hydrolat dla takiej cery musi w pierwszej kolejności obkurczać naczynka krwionośne, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Do tego typu cery najlepiej stosować hydrolat z kwiatu kocanki, z róży damasceńskiej, z maliny, z lipy i z czarnej porzeczki.
  • Cera dojrzała – wymaga bardziej zaawansowanej pielęgnacji, dlatego hydrolat z melisą, pszenicą, zieloną herbatą, lawendą, werbeną lub truskawką będzie idealny. Taka cera potrzebuje nie tylko oczyszczenia, nawilżenia ale również bardzo dobrego działania przeciwstarzeniowego.
  • Cera trądzikowa – najlepiej sprawdzą się hydrolaty, które łagodzą stany zapalne, podrażnienia, pieczenie, swędzenie, ale przede wszystkim mają działanie antybakteryjne. Do cery trądzikowej najlepiej zastosować hydrolat miętowy, oczarowy, cedrowy czy z drzewa herbacianego.

Hydrolat uniwersalny

Mogłoby się wydawać, że nie ma kosmetyku, który pasowałby do każdego rodzaju cery. Nic bardziej mylnego. Hydrolat z kwiatu pomarańczy (neroli) taki właśnie jest. Nadaje się do każdej skóry, charakteryzując się świetnym zapachem świeżych pomarańczy. Ma działanie odświeżające i rozbudzające skórę. Idealnie ją tonizuje i nawilża. Przewraca jej blask i sprawia, że jest niesamowicie rozświetlona. Dodatkowo może być stosowny w lecie jako mgiełka do ciała i włosów.

hydrolat, pomarańcza, nerola
Źródło: pixabay.com

Różne zastosowania

Woda kwiatowa znalazła zastosowanie w wielu rodzajach kosmetyków. Ma pH prawie takie samo, jak pH skóry, dlatego może być stosowana na różne sposoby, między innymi jako:

  • dodatek do maseczek,
  • tonik,
  • spray po opalaniu,
  • wcierka, płukanka lub mgiełka do włosów,
  • spray wykończeniowy do makijażu,
  • odświeżająca mgiełka do twarzy,
  • produkt do łagodzenia podrażnionej skóry.

Lepiej wybrać hydrolat czy olejek eteryczny?

Hydrolaty od olejków eterycznych różnią się przede wszystkim poziomem nasycenia zapachu i tym, że nie podrażniają cery wrażliwej. Hydrolaty mają bardziej subtelny zapach i mogą być stosowane zamiast wody, bezpośrednio na skórę. Z olejkami eterycznymi w tej kwestii trzeba być bardzo ostrożnym. Na pewno wadą hydrolatów jest fakt, że jeżeli nie są przechowywane w niskich temperaturach, bardzo szybko ulegają zepsuciu. Chcąc przedłużyć ich okres przydatności, trzeba dodać konserwanty, tylko po co? Dodatkowo woda kwiatowa może wywoływać alergię, jeśli ktoś jest uczulony na roślinę, z której jest ona otrzymany.

Hydrolat do skóry
Źródło: Pexels

Przechowywanie

Hydrolaty muszą być przechowywane w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, dlatego najlepszą opcją jest zamykana szafka. Jeśli hydrolat został wykonany domowymi sposobami, należy trzymać go w lodówce.

Źródło:

  • Izabela Boniakowska, Marta Burzyńska, Joanna Jeleń, Monika Magnuszewska, Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii:miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes, Studenckie Zeszyty Naukowe, Kosmetologia, Nr 1 (1)/2016.