Lawenda jest niesamowicie piękną i elegancką rośliną. Może posłużyć jako dekoracja wnętrz i ogrodów, ale również jako tło przy tworzeniu sesji fotograficznej. Lawenda znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej, a także w kosmetologi. Jest rośliną, która zachwyca swoim zapachem i intensywną barwą.

Lawenda wąskolistna

To najczęściej uprawiana odmiana lawendy w Polsce, potocznie zwana lawendą lekarską. Pochodzi z rodziny roślin jasnotowatych, rosnących głównie w basenie Morza Śródziemnego. Nie jest roślina wysoką, bo jej krzew dorasta maksymalnie na 50 cm wysokości, zaś na szerokość ma około 70 cm. Kwiatostany są w różnych odcieniach fioletu, kształtem przypominającym kłos. Liście lawendy są delikatnie powychylane na brzegach i pokryte srebrnym kutnerem, tak samo jak łodyga.

Lawenda w ogrodzie

Sprawdzi się idealnie! Kwitnie bardzo długo, bo od czerwca do października, także będzie piękną ozdobą dla ogrodu. Nadaje się nie tylko do rabatek i na skalniak, ale genialnie będzie wyglądać w doniczkach tarasowych oraz jako obwódka ścieżki prowadzącej do domu czy garażu. Jej pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy posadzić ją w słonecznym, ale nie podmokłym miejscu, w ziemi zawierającej dużą ilość wapnia i w odpowiednich 30-40 cm odstępach. Trzeba pamiętać, że lawenda nie lubi dużo wody i należy zadbać o dobrą przepuszczalność czy to w ziemi czy w doniczce.

A może zasadzić lawendę w domu?

To nie jest głupi pomysł, pod warunkiem że ma się wolny parapet w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu. Najlepiej gdyby był to pokój lub sypialnia. Nie powinno się stawiać lawendy w łazience, gdyż w tym pomieszczeniu jest za dużo wilgoci. Lawendę można podlewać raz maksymalnie dwa razy w tygodniu, bo zdecydowanie bardziej woli suche podłoże, niż mokre. Zawsze w doniczce musi mieć ujście wody, a najlepiej rośnie w temperaturze około 20 ºC. Chcąc mieć piękny, rozłożysty krzaczek, trzeba pamiętać by ją przyciąć na wiosnę.

Cięcie lawendy

Kwestia niesamowicie istotna, będąca ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym podczas uprawy lawendy. Cięcie formujące lawendę powinno odbywać się we wrześniu, przed wystąpieniem pierwszych temperatur minusowych. Dobrze wykonane poprawi gęstość roślinki i jej kształt. Wykonuje się również cięcie pędów kwiatowych, z których robi się bukiety, lecz ono następuje w początkowej fazie kwitnienia. Nie zaleca się cięcia pielęgnacyjnego wiosną, by nie uszkodzić pąków kwiatowych.

lawenda w koszyku, cięcie, bukiet
Źródło: pixabay.com

Rozmnażanie

Następuje na trzy sposoby poprzez: sadzonki, wysiew nasion albo odkłady. Najpopularniejszym sposobem jest korzystanie z sadzonek, które pobierane są pod koniec lata. Jeżeli chodzi o nasiona lawendy to można je kupić lub zebrać, gdy są suche i dojrzałe. Najlepiej wysiać je w kwietniu do doniczek. Najbardziej pracochłonny jest odkład, gdyż trzeba wybrać najdłuższy pęd lawendy, odpowiednio przyciąć i przymocować do ziemi. Z tego pędu za rok wyrosną nowe korzenie, a odkład będzie można usunąć.

Lawenda – różne zastosowania

Lawenda jest taką rośliną, która ma pełen wachlarz zastosowań. Poprzez swoją uniwersalność, zyskała w Polsce bardzo dużą popularność. Nie służy tylko jako element dekoracyjny, ale przede wszystkim jako ważny składnik w domowej apteczce. Do najbardziej popularnych zastosowań lawendy zaliczamy:

  • woreczki dekoracyjne, a zarazem odstraszające mole, nie tylko w szafie,
  • saszetki, które położone pod poduszkę pomagają w zasypianiu,
  • olejek lawendowy na ból głowy, do odkurzacza czy jako płyn do prania,
  • liście lawendy do kąpieli, naparów np. na ból gardła oraz jako jeden ze składników ziół prowansalskich,
  • hydrolat lawendowy, który jest między innymi w postaci tonika do twarzy, a pomieszany z olejkiem lawendowym przyczynia się do redukcji blizn. Dodatkowo zmniejsza swędzenie,
  • wianki lawendowe, bukiety – dekoracja domu, jak i głowy np. panny młodej. Te ozdoby znalazły jeszcze zastosowanie w sesjach zdjęciowych.

Lawendowa sesja zdjęciowa

Zdjęcia są pamiątką na całe życie. Warto znaleźć chwilę czasu i umówić się na profesjonalną sesję z fotografem lub zaplanować i zrobić ją samemu. W sesji fotograficznej niesamowicie ważne jest tło, a pole lawendowe będzie genialną opcją. Zresztą tak samo jak lawendowe dodatki w postaci wianka lub bukietu. Takie zdjęcia to cudowny pomysł na prezent, sposób na rodzinne spędzenie czasu oraz ozdoba na ścianę bądź do ramki.

para, miłość, zdjęcie w polu lawendy, lawendowa sesja
Źródło: pixabay.com

Lawenda jest więc rośliną o szerokim spektrum zastosowań, łatwej pielęgnacji i pięknym wyglądzie. Nic tylko sadzić i o nią dbać!

Źródła:

  • Dorota Pawlak, Jak uprawiać lawendę dla przyjemności i zysku, Wydawnictwo: Ad Rem, 2012.
  • Katalog roślin, drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Agencja Promocji Zieleni Sp. z.o.o., 2016.