Malina jest jednym z najpopularniejszych krzewów owocowych w Polsce. Jest doceniana za smak, możliwość wykorzystania w różnego rodzaju przetworach i deserach oraz za właściwości zdrowotne, które posiada. Dodatkowo jest ozdobą wielu dań i podstawą domowej nalewki. Jej szeroki wachlarz zastosowania czyni ją niezwykle cenionym owocem, który każdego roku uprawia coraz więcej osób.

Od czego zacząć przygodę z malinami?

Przede wszystkim od zakupu sadzonek. Jest to niesamowicie istotny element, bo już na tym etapie musisz zdecydować, w jakim czasie maliny mają owocować. Czy chcesz żeby nastąpiło to porą letnią czy jesienną. Można jeszcze bardziej przyśpieszyć owocowanie malin, stosując tunele foliowe. Wtedy też zbiory powinny być dostępne w maju, czyli porą wiosenną.

Warto również podkreślić, że uprawa malin odmiany letniej jest bardziej pracochłonna, niż odmiany jesiennej. Dzieje się tak ponieważ malina letnia owocuje na pędach dwu letnich, zaś malina jesienna wydaje owoce na pędach jednorocznych.

Aby malina dobrze rosła …

Trzeba spełnić parę jej podstawowych wymagań. Otóż malina:

  • nie lubi gleby zasadowej, tylko lekko kwaśną o pH w przedziale 5,5 – 6,5,
  • lubi glebę żyzną, która jest bogata w składniki odżywcze,
  • preferuje miejsca dobrze nasłonecznione,
  • nie przepada za glebami piaszczystymi i terenami zbyt wilgotnymi.
Malina w ogrodzie
Źródło: Pexels

Czas i miejsce uprawy malin

Co ciekawe, maliny są takimi krzewami, które bardzo przyzwyczajają się do miejsca w którym rosną. Zazwyczaj uprawia się je przez 12-16 lat w tym samym miejscu, choć najbardziej owocują dopiero w trzecim roku od posadzenia. Najczęściej tak obfite owocowanie występuje do dziesiątego roku od posadzenia.

Sadzenie malin

W pierwszej kolejności należy ustalić odpowiednie odstępy w rzędach między sadzonkami. Maliny powinny być od siebie oddalone o około 40 – 50 cm, a odległość między kolejnymi rzędami powinna oscylować w granicach 150 – 200cm. Malin nie trzeba sadzić bardzo głęboko. Wystarczy szpadlem wykopać dołek na głębokość 15 – 20cm.

Bryła korzeniowa czy kopana bezpośrednio z gruntu

Krzewy malin zakupione z bryłą korzeniową należy umieścić w dołku, przysypać ziemią, zaklepać i podlać dużą ilością wody. Jeśli malina jest bezpośrednio kopana z gruntu przed sadzeniem pasowałoby zanurzyć ją w wodzie, by ją odpowiednio nawodnić. Dodatkowo należy sprawdzić czy nie są połamane lub zgniłe korzenie. Jeśli jakiś się zdarzy, trzeba usunąć uszkodzenia i dopiero wtedy sadzić. Wskazane jest zwrócić uwagę na ułożenie takiej sadzonki w wykopanym dołku. Jeśli ma odpowiednio rozłożone korzenie, dopiero wtedy powinno się przysypać sadzonkę ziemią.

sadzenie malin, malina, pielęgnacja malin, prace w ogrodzie
Źródło: pixabay.com

Pielęgnacja malin

Wbrew pozorom nie jest to aż tak pracochłonne i skomplikowane zajęcie, jak mogłoby się to wydawać. Przede wszystkim trzeba skupić się na dobrym ściółkowaniu malin do którego można użyć agrowłókniny lub jakiegoś innego rodzaju np. agrotkaniny. Jest to proces niezbędny do utrzymania odpowiedniej wilgoci w glebie oraz do ochrony przed chwastami. Warto również je przycinać za pomocą sekatora, najlepiej w słoneczne dni.

Podlewanie

Aby malina obficie zaowocowała musi być regularnie podlewana i tutaj jedna bardzo ważna rzecz. Pod żadnym pozorem nie można podlewać maliny, mocząc jej liście i pędy. Należy to robić ostrożnie, prosto pod krzaczka, aby nie narażać jej na wystąpienie chorób z gatunku grzybowych. Intensywnie należy ją podlewać od pierwszego kwitnienia do samego początku dojrzewania malin.

Palikowanie

Głównie powinno się palikować te odmiany malin, które owocują na pędach innych niż jednoroczne oraz takie, które dwukrotnie owocują podczas sezonu. Można podpierać maliny owocujące na pędach jednorocznych, ale jest to trochę strata czasu. Lepiej skupić się na tych, które będą owocowały parę razy, przez parę lat.

Nawożenie

Rzecz potrzebna i niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Maliny potrzebują dużo azotu, a jak wiadomo najlepiej wykorzystać nawozy organiczne jak: obornik, kompost czy nawozy zielone. Jeśli nie ma się dostępu do nawozów naturalnych, należy skorzystać z nawozów dostępnych w sklepach. Warto jednak zwrócić uwagę czy dany nawóz nie zawiera chloru, gdyż malina go nie toleruje.

Malinowa bomba witaminowa

Maliny są niesamowitym źródłem witamin, błonnika, a także składników mineralnych. Ponadto zawierają w sobie różne kwasy, w tym kwas cytrynowy, jabłkowy i salicylowy. Co ciekawe, nie tylko owoc jest bardzo wartościowy, ale również liść maliny, z którego można przygotowywać napary ziołowe. Warto podkreślić, że maliny nie są zbyt kaloryczne, także nic tylko sadzić, pielęgnować i jeść!

Źródła:

  • Justyna Krulczuk, Uprawa malin. W ogrodzie i gospodarstwie, wydawca: Eko Media, 2018.
  • Jan Danek, Uprawa. Maliny i jeżyny, wydawnictwo: Hortpress, 2014.