Rośliny na balkon słoneczny powinny charakteryzować się szczególną odpornością na promienie słońca. Dla sporej ilości roślin balkon skąpany w słońcu to dość trudne i wymagające warunki. Są jednak takie kwiaty, które poradzą sobie na balkonie południowym, a do tego będą się tam pięknie prezentować. Co więc posadzić na nasłoneczniony balkon? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Zagrożenia dla roślin na balkonie słonecznym

Największym zagrożeniem dla roślin na balkonie słonecznym jest oczywiście ostre słońce. To z jego powodu wiele roślin, które nie nadają się do takich warunków, ulega poparzeniom i niedoborom wody. Poza tym duże trudności sprawiają również szkodniki. Do tych najbardziej uciążliwych należą przędziorki, uwielbiające cusze i ciepłe powietrze. Trudno się ich pozbyć, gdy zadomowią się na naszym balkonie. Gromadzą się przede wszystkim na spodniej stronie liści, gdzie trudno jest je zauważyć. Szkodniki te, są niestety odporne na większość preparatów ochronnych. W walce z nimi trzeba szukać takiego, który sobie z nimi poradzi i nie zagrozi roślinie, ani naszemu zdrowiu. Jakie więc wybrać rośliny na balkon słoneczny?

Słoneczny balkon
Źródło: Pixabay

Jakie wybrać rośliny na balkon słoneczny

Wybierając rośliny na balkon południowy, musimy pamiętać, że mimo wszystko potrzebują one dobrego nawodnienia. Takie rośliny lubią duże donice w jasnych kolorach. Nie nagrzewają się ona tak szybko i zmieści się w nich więcej ziemi. Z kolei należy unikać metalowych i blaszanych osłonek, ponieważ łatwo się nagrzewają. Prowadzi to często do przegrzania korzeni rośliny i wysusza podłoże. Podlewanie roślin na balkon słoneczny najlepiej jest zaplanować na godziny poranne lub wieczorne. Pozwala to uniknąć przegrzania kwiatów w południe.

Wybór roślin na balkon południowy nie jest łatwą sprawą. Należy to dokładnie przemyśleć, aby niepotrzebnie nie niszczyć czasem drogich kwiatów. My przychodzimy z podpowiedzią, jakie rośliny na balkon słoneczny wybrać, aby cieszyć się pięknym i przytulnym kącikiem.

Kocanka ogrodowa

To rośliny jednoroczne. Ich rozsady można kupić na wiosnę w sklepach ogrodniczych. Wsadzamy ją do doniczek w drugiej połowie maja. Kocanki nie potrzebują żadnego specjalnego podłoża. Jedynym wymaganiem jest gleba lekko kwaśna. Wymagają za to dużo światła, dlatego idealnie nadają się na południowe balkony. Młode kocanki należy regularnie nawadniać. Te starsze nieźle znoszą suszę, jednak w ich przypadku również nie należy zapominać o podlewaniu.

Pelargonia

To jedne z typowych kwiatów na balkon słoneczny. Lubią dużą ilość słońca i są odporne na chwilowe braki w dostawie wody. Ich wielką zaletą jest też fakt, że kwitną niemalże przez cały sezon. Cieszą oko różnobarwnymi kwiatami o rozmaitych kształtach i kolorach. Ich wybór jest naprawdę spory. Wyróżniamy na przykład pelargonie bluszczolistne, rabatowe czy angielskie.

Pelargonia
Źródło: Pexels

Surfinia

To roślina o zwisających pędach. Wybór kolorów kwiatów jest naprawdę szeroki – od bieli i jasnego różu, po amarant i fiolet. Surfinie wymagają kwaśnej gleby i stałego, regularnego nawożenia. Ważne jest, żeby ziemia była cały czas wilgotna, ale nie przelana. Inaczej kwitnienie nie będzie intensywne. Surfinie lubią słońce i są odporne na wysokie temperatury w dzień i niskie w nocy.

Lawenda

To kolejna idealna roślina na silnie nasłoneczniony balkon. Potrzebuje przepuszczalnej i wapiennej gleby. Nie należy jej nadmiernie podlewać. Dobrze znosi suszę, ale nie przepada za wilgocią. Lawendę należy na jesień nawozić rozłożonym kompostem. Na zimę zaleca się okrywanie. Można ją przenieść do chłodnej werandy lub do szklarni. Oczywiście trzeba pamiętać o podlewaniu.

Lawenda
Źródło: Pexels

Pięciornik krzewiasty

Zaletą pięciornika krzewiastego niewątpliwie jest fakt, że kwitnie on bardzo długo. Przez cały sezon cieszy oko domowników. Jest też wytrzymały na mrozy i odporny na suszę czy zanieczyszczenia powietrza. Rośnie bardzo powoli, ale jest kwiatem długowiecznym. Można go posadzić w skalnych ogródkach, jednak pięknie prezentuje się również w rabatach, w parkach czy balkonowych doniczkach. Wymaga słonecznego stanowiska, dlatego jest idealną rośliną na południowy balkon. Najlepiej rośnie na glebach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Poza tym nie jest zbyt wymagający. Pięciornika krzewiastego rozmnaża się z sadzonek lub nasion. Wysiewa się je jesienią.

Do innych roślin, które wymagają słonecznego stanowiska, należą na przykład:

 • szałwia,
 • petunia ogrodowa,
 • gazania lśniąca,
 • wilczomlecz,
 • starce,
 • kostrzewa sina,
 • winobluszcz,
 • aksamitka rozpierzchła,
 • eszeweria,
 • niektóre trawy ozdobne,
 • kosodrzewina,
 • portulaka.
Kwiaty na balkonie
Źródło: Pexels