Tuje są nieocenioną pomocą i najtańszą opcją dla osób, które chcą się pozbyć wścibskich sąsiedzkich spojrzeń i zachować swoja prywatność tylko dla siebie. Popularny polski żywopłot zdobi ogród pod warunkiem, że jest dobrze wypielęgnowany.

Odmiany tui

Najpopularniejsze odmiany tui to tuja szmaragdowa i tuja brabant. Obie są w większości wykorzystywane do robienia żywopłotu i obie się jak najbardziej do niego nadają. Warto jednak przez chwilę zatrzymać się i zadać sobie pytanie, „jak bardzo wysoki chcę mieć żywopłot?” Jeśli taki do 5m wysokości, to lepiej jest zainwestować w tuję brabant, jeśli nieco mniejszy, tak 2-3m wysokości, to lepiej wybrać tuję szmaragd. Jeżeli chodzi o tempo wzrostu, to tuja szmaragdowa rośnie 20-30cm na rok, zaś tuja brabant około 40cm.

Tuja
Źródło: Pexels

Jaką glebę lubią tuje?

Obie odmiany tui mają takie same preferencje. Przede wszystkim gleba ma być żyzna, dobrze nawożona, najlepiej nawozem organicznym, świeża i bardzo wilgotna. Przed ich posadzeniem warto sprawdzić stan swojej gleby, by lepiej rosły. W tym celu należy zabrać próbkę ziemi i zlecić badanie w Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej. Koszt jest niewielki, a można bardzo wiele zyskać w tej materii.

Sadzenie tui

W pierwszej kolejności trzeba wykopać dołek, dwa razy większy niż korzenie drzewka, które chce się w nim zasadzić. Zanim jednak włoży się tuję do dołka, trzeba ją odpowiednio nawodnić. Najlepiej jest wstawić sadzonkę do wiaderka z wodą. To bardzo ważne, by nie zasuszyć korzeni przed wsadzeniem do ziemi. Jeśli już tuja odpowiednio nasiąknie wodą, należy ją delikatnie włożyć do dołka i rozłożyć jej korzenie. Po zasypaniu ziemią trzeba pamiętać, by ją dobrze ubić. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie ma tam powietrza. Obowiązkowo podlej dużą ilością wody!

Ściółka

Po wsadzeniu tui do ziemi, wokół jej podstawy, powinno się wyłożyć tak 8-10cm ściółki. Fajnie by było, gdyby ściółka składała się z trocin, wiórki kory czy mchu. Ściółka wokół drzew ma zapobiec wyrastaniu chwastów oraz utrzymywać właściwy poziom nawodnienia.

Kiedy najlepiej sadzić?

Wszystko zależy od formy w jakiej zostanie zakupione drzewko. Jeśli krzew będzie zakupiony w doniczce z bryłą korzeniową, to sadzimy od wiosny do jesieni. Jeżeli natomiast krzew jest wykopany z ziemi, najlepiej posadzić go wczesną wiosną lub dopiero jesienią od września do października. Aby dobrze tuja się ukorzeniła, muszą być przestrzegane terminy jej sadzenia.

Odległość między tujami

Wbrew pozorom jest to bardzo istotna rzecz. Wszystko bowiem zależy od tego, jak dany gatunek krzewu się rozrasta. Tuja szmaragdowa potrzebuje tak 50-60cm odległości od drugiego krzewu, natomiast tuja brabant 70-80cm. Chcąc stworzyć żywopłot powinniśmy od płotu zachować 50 cm odległość, by gałęzie nie wystawały na chodnik lub ogród sąsiada.

Przycinanie

Chcesz żeby Twoja tuja rozwijała się szybko? Musisz pamiętać o jej regularnym przycinaniu. Nic tak nie pobudza jej do rozwoju, jak wiosenne przycięcie w następnym roku po posadzeniu. Jeśli tuja jest słabsza i mało rozrośnięta, a została zakupiona wiosną, należy ją przyciąć od razu po zasadzeniu. Jeśli została zasadzona jesienią, z przycinaniem czeka się do wiosny, ponieważ zimą mogłaby przemarznąć. Tuje należy przycinać każdego roku na wiosnę, jeśli chce się mieć fajnie wymodelowany żywopłot lub sam krzew. Na wysokości najlepiej jest ją przyciąć tak 10-25 cm, zaś pędy boczne 8-10cm.

Przycinanie, pielęgnowanie tui, żywopłot
Źródło: pixabay.com

Zima im nie straszna!

Zarówno tuja szmaragdowa, jak i tuja brabant są odporne na przymrozki i o wiele większy mróz. Są one zaliczane do żywotników zachodnich, a te całą swą rodziną w dużym stopniu są mrozoodporne. Jeśli już zdarzyłyby się jakieś uszkodzenia po zimie, to nie z mrozu, tylko z braku wody, gdyż ten gatunek ma płytkie korzenie. Trzeba pamiętać, że tuja zimą pobiera wodę. Na wysychanie głównie narażone są małe tuje, dlatego tak ważny jest proces ściółkowania.

Zmiana koloru

Każda tuja zmienia kolor zimą, przyjmując różne odcienie brązu, żółtego i złota. Dzieje się tak pod wpływem niskich temperatur. Nie jest to efekt żadnej choroby, tylko wynik tego, że żywotnik dobrze przygotował się do zimy. Nic się nie martw! Gdy tylko skończy się zima, wrócą do pięknego, zielonego koloru.

Warto dodać, że tuje chronią również przed hałasem i wiatrem, tworząc zaciszny zakątek w ogrodzie.

Źródło:

  • P. Muras, Drzewa i krzewy iglaste w ogrodzie, pwril państwowe wydawnictwo rolnicze i leśne, 2013.
  • Katalog roślin, drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Agencja Promocji Zieleni Sp. z.o.o., 2016.